İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Lazer ile Cam Bükme Teknolojisi

Düz bir camı yapısı itibari ile son halini aldıktan sonra, yani katı halde iken keskin köşelere sahip olacak şekilde ve yüzey kalitesini bozmadan tekrar bükebilmek bu güne kadar pek mümkün değildi.

Fraunhofer IWM tarafından geliştirilen bir teknik sayesinde düz camı 90 derece eğimle bile bükmek mümkün hale geldi. Bu sayede dış cephede kullanıcak camların esnekliği artmış oldu. Camlar artık binaların tüm şekline uyabilecek şekilde dizayn edilebilecekler. Bu teknoloji sayesinde sadece yapılar değil otomobil, beyaz eşya gibi endüstrinin diğer kollarıda olumlu olarak etkilenecek. Özellikle pencerelerde köşe dönüşlerinde kullanılan aparatların kullanımına gerek kalmayacak, bu durum estetik açıdan fayda sağlarken malzeme ve enerji tasarrufu konularında da faydalı olacaktır.

Yeni Yöntem

bükülebilir cam
Lazer yöntemi

Özel geliştirilen fırın sayesinde bükülecek cam 500 dereceye yani camın yumuşama sıcaklığına çıkarılmakta ve bükülecek kısım ise lazer ile 500 derecenin bira üstüne çıkarılarak camın istenen noktadan istnen açı ile bükülmesi sağlanmaktadır. Uygulanan lazerin gücü ve zamanı ise özel olarak geliştirilen bir kontrol modeli ile sağlammaktadır.

bükülebilir cam
a. ve b. aparat ile birleştirimiş c. laser ile bükülmüş cam
bükülebilir cam
Lazerle Bükülmüş Lamine Cam

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 + 17 =

Mission News Theme by Compete Themes.