İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cam Ambalajda %90 Geri Dönüşüm Girişimi

Avrupa cam ambalaj endüstrisi “Close the Glass Loop” çerçeve programı ile 2030’a kadar cam geri dönğşğm oranını %90 seviyesine getirmeyi hedefliyor. Bu hedef Avrupa Birliği’nin üye ülkeler için belirlediği hedefin 15 puan üzerinde.

Endüstrinin liderleri bu hedefi gerçekleştirmekte kararlı oldularını göstermek üzere çalışmaya başladılar. Hedefin yakalanabilmesi için gerekecek tedarik zinciri alt yapısının oluşturulması için tüm paydaşların katılımı ile hazırlanacak program Haziran 2020 de yayınlanacak. Üreticiler bu hedef ile cam ambalajların sürüdürülebilir ekonomiye olan katkısını müşterilerine ve tüketicilere anlatarak pozitif bir etki yaratmak.

Bu girişim ile camın geri dönüşümü sürecin içinde yer alan tüm paydaşları aynı platform ve hedefte birleştirerek, toplanacak camın miktarını ve kalitesinin artırılmasının sağlanması hedeflenmekte. Geri dönüşen camın kalitesi son ürünün kalitesin camın yeniden kullanımında ve kalitesinde önemli etkilere sahip olup hammadde kullanımını doğrudan etkilemektedir.

close the glass loop
Close the Glass Loop

Bu programın, cam geri toplama sürecinde yer alan çeşitli kurum ve kuruluşların; belediyeler, cam işleme firmaları, B2B müşteriler, son kullanıcı gibi motivasyonunu artırarak geri toplama yönteleri konusunda inovatif çözümler elde edilmesinde faydalı olacağı beklenmektedir.

Sonsuz geri çevrime sahip olan cam ne kadar çok miktarda geri çevrilirse doğal kaynakların kullanımını azaltmakta, CO2 emisyonunu, enerji tüketimini ve aynı zamanda üretim maliyetlerini düşürmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − 1 =

Mission News Theme by Compete Themes.