İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gorilla Glass® Nasıl Üretiliyor?

25.11.2019 C.Portalı: Corning’in ürettiği Gorilla Glass® camları sıradan camlara göre üstün özelliklere sahip. Günümüzde nerdeyse tüm akıllı telefonlarda kullanılmakta. Gorilla Glass® kimyasal olarak güçlendirilmiş bir cam. Kimyasal temperleme metodu ile yüzydeki iyonların daha hacimli iyonlarla yer değişimi sayesinde yüzey darbelere karşı daha dirençli hale gelmektedir. 0.2mm den 2mm ye kadar çeşitli ihtiyaçları karşılamak üzere üretilebilmektedir.

Gorilla Glass®

Corning’in patentli teknolojisi olan fusion yöntemi ile üretilen camlar kusursuz bir yüzeye sahip olmaktadır. Özel olarak hazırlnamış cam harmanı eritildikten sonra isopipe adı verilen bir tekneye doldurulmaktadır. Tekne tamamen dolduğunda eriyik cam teknenin dıştaki yüzeylerinden taşarak teknenin altındaki bölümde tekrar birleşmektedir. Taşma ayarı ile istenen incelikte cam elde edilebilmektedir.

Tekneden taşan camlar belirli bir uzunluktan sonra kesilerek daha sonra kimyasal temperleme işlemine tabi tutulmaktadır. Bu sayede yüzey darbelerine karşı dirençli hale gelmektedir. Kimyasal temperleme işlemi 400C ‘deki eritilmiş tuz bonyosu içinde gerçekleşmektedir. Temperleme esasında camın yüzeyindeki sodyum iyonları daha iri olan potasyum iyonları ile yer değiştirmektedir. Cam soğuduğunda potasyum iyonları sıkışarak yüzeyin daha mukavemetli olmasını sağlamaktadır.

 

Gorilla Glass Teknik Özellikleri

gorilla glass

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × five =

Mission News Theme by Compete Themes.