İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Güneş Enerjisi ile Cam Ergitme

Şişe ve cam ev eşyası üreticisi olan Steklarna Hrastnik-Slovakya kurduğu güneş elektrik santrali sayesinde ergitme fırınları için gerekli enerjisinin bir kısmını güneşten sağlamaya başladı. Güneş enerjisi ile cam ergitme testlerini Nisanda tamamlayan firma tesisini kısa zaman önce devreye aldı.

Solar paneller sayesinde üretilen elektrik bir elektroliz tesisini beslemekte ve bu tesiste cam ergitme fırınlarında yakıt olarak kullanılabilen hidrojeni üretmektedir Doğal gaza göre daha temiz bir yakıt olan hidrojen ise emisyon miktarını düşürerek doğal gazın çevreye verdiği zararları azaltmaktadır. Yapılan proje ile ergitme fırınlarında yanma sonucu ortaya çıkan CO2 miktarını %10 oranında düşürmektedir. Proje Slovakya hükümeti ve EU tarafından da desteklenmektedir.

Avrupa birliği içinde karbon emisyon kotalarının sınırlı olması, bunun yanında tüketicilerin karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik üreticilere yapmış olduğu baskı, güneş enerjisi ile cam ergitme gibi enerji kaynaklarının kullanımını üreticiler açısından hayati bir seviyeye taşımaktadır.

Son dönemlerde cam sektöründe sıklıkla kullanılmaya başlanan verimli yakma ekipmanları, fırın izalasyonları ve atık ısı geri kazanım sistemlerinin yanında solar enerji, bio yakıt ve buna benzer teknolojilerin kullanımıda, Steklarna Hrastnik gibi üreticilerin örnek çalışmaları sayesinde yaygınlaşacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × four =

Mission News Theme by Compete Themes.