İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlaç Cam Ambalaj Pazarı Genişlemeye Devam Ediyor.

İlaç cam ambalaj pazarı genişlemeye devam ediyor; yılında 14.27 milyar dolar ciroya ulaşan ilaç şişesi pazarının gelecek dönemde %6,4 daha büyümesi bekleniyor. Eczacılıkta enjekte edilebilir ilaçlara olan talebin artması aynı zamanda cam şişe üretiminide tetiklemekte.

Cam ambalaj, yapı itibari ile atmosferde olan oksijen ve karbondioksit gibi gazların ilaç içine penatre olmasını engellemekte aynı zamanda içinde barındırdığı ilaç ile kimyasal bir etkileşime girmemektedir, bu sayede, ilaç içeriği orijinal yapısını koruyabilmektedir.

Aşağıdaki tabloda 2014-2025 yılları arasında ABD’de ilaç sektöründeki kapasite ve ileri dönem ciro beklentileri yer almaktadır. (milyar USD)

İlaç Cam Ambalaj Cirosu 2014-2025

Yukardaki grafikten de anlaşılacağı gibi nispeten şişe üretimi sabit kalsada ampul, küçük ilaç şişeleri (vials) ve şırınga talebinin stabil bir şekilde arttığı gözlemlenmekte.

Cam kimyasallarındaki iyileştirmeler ve ion-exchange teknolojisi ile cam yüzeyi daha pürüzsüz ve mukavemetli elde edilebilmektedir. Bu gelişmelerin de ilaç sektöründe, cam ambalaja olan talebin artışına yol açacağı beklenmektedir. Cam üreticileri beklenen talebi karşılamak üzere Çin, Hindistan, Brezilya gibi ülkelerde üretim tesisi yatırımı yapmaktadırlar.

Schot 2025 yılana kadar bu sektöre dünya çapında 1 milyar USD yatırım yapmayı planlamaktadır. Bormioli Pharma ise San Vito – İtalya’daki 30t/Gün kapasiteli tesisini 110t/Gün’e çıkarmak için 20milyon Euroluk yatırımını Ekim 2019 da tamamladı. Tesis altyapısı 150t/gün kapasiteye çıkacak şekilde planlandı.

İlaç şişesi üretimin konusunda piyasayı yönlendiren firmalar; Corning Incorporated, Gerresheimer AG, Nipro Corporation, Schott AG, SGD Pharma, Shandong Pharmaceutical Glass Co., Ltd., Stevanato Group S.p.A., Bormioli Rocco Pharma, Ardagh Group, Piramal Glass, Şişecam Group, Stölzle-Oberglas Gmbh, Beatson Clark, and Arab Pharmaceutical Glass Co. ,olarak sıralanmaktadır.

Her iki sektördeki teknolojik gelişmeler üretimlerin artması ve sağlıklı ürünlere ulaşılması yolunda birbirini tetikleyerek devam ediyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + four =

Mission News Theme Compete Themes tarafından yapılmıştır.